Chodzenie przy nodze – ta psia umiejętność jest przydatna podczas codziennych spacerów, a także podczas treningów czy zawodów. Przydaje się podczas przechodzenia z psem przez przejście dla pieszych, koło szczekających psów za ogrodzeniem czy w tłumie ludzi.
Jej nauczenie zajmuje jednak trochę czasu. Pies musi umieć między innymi kontrolować tempo marszu przewodnika, skręcać, zawracać.
Jedną z najskuteczniejszych metod nauczenia psa biegania przy nodze jest metoda nagradzania. Na przykład – smakołykiem, ziarnkiem karmy.
Rozpoczynając naukę, nagradzajmy psa za każdy krok, który przeszedł z nami w pozycji przy nodze. Z czasem można nagradzać coraz rzadziej – co piąty krok, co dziesiąty. Aby skupić uwagę psa, wystarczy nieść „argument” w ręce i nagradzać psa za chodzenie przy nodze. Pamiętajmy jednak, że nie chodzi o to, aby pies przez cały czas szedł wpatrzony w właściciela i miał skrzywienie kręgosłupa szyjnego, to nie jest sport, a zwykła i podstawowa życiowa umiejętność. Dlatego warto poświęcić czas na nauczenie psa tej umiejętności. Niemniej ważne jak nauka psa chodzenia przy nodze, jest danie mu możliwości poznawania świata, bo życie z psem powinno być przede wszystkim przyjemnością.
Ambasador naszej marki Safe Animals Jerzy Herma, ekspert w dziedzinie kynologii, zoo[kyno]psycholog, instruktor przewodników psów ratowniczych KG PSP, właściciel szkoły dla przewodników psów psiego uważa, że są cztery ważne umiejętności, które pies powinien nabyć w trakcie szkolenia..
– Powinno się go nauczyć: chodzenia przy nodze, przybiegania na zawołanie, utrzymywania kontaktu wzrokowego z właścicielem (minimum przez minutę, mój rekord to 40 minut) oraz odłożenia, czyli położenia się na komendę i leżenia, aż właściciel nie odwoła komendy. Z tak wyszkolonym psem mogą na przykład wyjść na półtorej godziny do restauracji i on bez problemu leży w tym czasie, nikomu nie przeszkadzając – tłumaczy.
Zdaniem Jerzego Hermy, pomiędzy człowiekiem a psem musi być tak dobra współpraca, by nie trzeba było używać obroży, smyczy czy szelek a nawet komunikacji werbalnej, czyli słów.
Nauka chodzenia przy nodze OBEJRZYJ