Psie lody dobre na upały

Psy źle znoszą skwar. Dlatego w upalne letnie dni warto im zapewnić trochę ochłody – świeżą wodę, chłodzące zabawki z zimną wodą, zacienione miejsce do wypoczynku. Można też poczęstować je psimi lodami.

Psy mają ograniczone możliwości regulacji temperatury ciała w porównaniu do ludzi. Nie mają gruczołów potowych na całej powierzchni ciała, co uniemożliwia im skuteczną termoregulację przez pocenie się. By się ochłodzić, psy intensywnie oddychają. Lody z pewnością dadzą im orzeźwienie. Muszą one jednak mieć inny skład niż lody dla ludzi.
Dlaczego? Eksperci od żywienia psów przestrzegają – te czworonogi źle trawią składniki „ludzkich” lodów. Szczególnie ciężki jest dla nich cukier, a dla większości – także laktoza.
Lody często robione są też na bazie jajek, a to składnik, który potencjalnie może być silnym alergenem dla psa. Niebezpieczna dla psów jest również czekolada.

Oto trzy przykładowe przepisy na psi zimny deser.
Lody z jabłka i wody
Do wykonania tego zimnego deseru wystarczą dwa składniki – jabłko i woda. Wystarczy pozbawić jabłko gniazda nasiennego i dokładnie go rozdrobnić. W takiej formie mieszamy je z wodą. Powstałą masę wkładamy do foremek na lód i mrozimy.


Lody z bulionu
Pomysłem na zimną przekąskę mogą być lody z bulionu. Gotujemy warzywa – marchewkę, seler, pietruszkę i dodajemy porcję mięsa bez kości. Po przyrządzeniu studzimy. Ostygnięty bulion przelewamy do foremek do lodu i mrozimy.


Lody bananowe
Smaczną przekąską mogą być też lody bananowe. Do ich wykonania potrzebujemy – 1 opakowanie jogurtu wegańskiego , 1 dojrzałego banana oraz jedną czwartą szklanki masła orzechowego. Banana obieramy i rozgniatamy widelcem. Dodajemy masło orzechowe i jogurt. Mieszamy do połączenia składników. Przekładamy mieszankę do pojemników. Zamrażaj przez co najmniej 3 godziny.

Więcej aktualności

Potrzebujesz informacji?