15 czerwca – Ogólnopolski Dzień Dogoterapii

Obcowanie z psem przynosi wiele korzyści ludziom. Może zmniejszyć ból, poziom stresu, zmęczenie, niepokój, samotność.

15 czerwca obchodzimy Ogólnopolski Dzień Dogoterapii. To dziedzina zooterapii wspomagająca rehabilitację, jak również leczenie i pielęgnację poprzez kontakt pacjenta  z psem.
Dogoterapia wskazana jest zwłaszcza dla dzieci i dorosłych:
* z MPDZ – mózgowym porażeniem dziecięcym,
* z niepełnosprawnością intelektualną,
* z zespołem Downa,
* chorych na artretyzm, zanik mięśni,
* chorych na schizofrenię,
* cierpiących na chorobę Alzheimera.
* uszkodzeniem wzroku lub słuchu.

Głaskanie lub masaż psa wykonywane przez pacjenta prowadzą do stymulacji układu dokrewnego i wydzielania endogennych substancji łagodzących ból i poprawiających jego samopoczucie. Dodatkowo redukcji ulega uwalnianie kortyzolu i noradrenaliny — hormonów wydzielanych przez organizm w stresie.

Udowodniono, że obcowanie z psem przynosi wiele korzyści pacjentom w placówkach medycznych, jak i pedagogiczno-oświatowych. Może skutecznie pomóc radzić sobie z chorobą i urazami. Dogoterapia może zmniejszyć: ból, poziom stresu, zmęczenie, niepokój, strach, samotność. Wykazano również, że dogoterapia poprawia poziom energii,
poczucie własnej wartości i nastrój, satysfakcję pacjentów, a także pomaga w walce z depresją. Dodatkowe korzyści to zwiększone zdolności motoryczne, lepsze umiejętności społeczne i komunikację werbalną. Dogoterapia może promować interakcje społeczne i zachęcać do ćwiczeń i zabawy. Może mieć również korzystny wpływ na procesy fizjologiczne, takie jak zmniejszenie ryzyka chorób układu krążenia i innych.

 

Więcej aktualności

Potrzebujesz informacji?